Consumer math

Utilities Cost for electricity, water, gas, etc. Discount Deduction from the usual cost of a thing. The units are divided into seven lessons. There are also "how-tos" for shopping, travel, voting Consumer math materials dealing with social security, job applications, and aptitude tests.

It helps to answer the age old question, "Why do I need to learn this? It is laid out very simply and covers the basics in an easy to understand format.

The workbooks offer additional age appropriate materials. In this game, players balance checking accounts, write checks, make deposits, pay taxes, medical and Consumer math bills, make car payments, and are required to keep accurate records.

Just divide the total cost by the quantity to get the unit price. There are exercises on checking and savings accounts, loans, and insurance. Tip Money given to a worker such as a waiter to express appreciation for service.

It includes checks, deposit slips and currency. This is a fast paced game where players try to pay bills, make investments, remit taxes and keep from losing all their money.

Compound interest Interest added to the principal amount so that the added interest also earns interest. Loan Money that you borrow and must pay back with interest.

The book is divided into several units such as stewardship, money, attitude, planning, banking, spending and career.

Business services Occupational diagrams Each work text includes applicable lessons, self tests and a removable teacher-administered test.

Budget Game grades 4 to Profit Money earned from a business activity. There are two accompaniment workbooks. Managing Your Money - grades 4 to Bonds A loan you give to company or government at a pre-determined interest rate and for a specific time.

Basic vocabulary It is income and expenses for a given period of time. Expense Money spent on buying things. Learning Business Math - Math Tutor Educational Software Here is a curriculum for students who enjoy working on the computer as opposed to text or workbooks.

This is a series of games that helps students practice real life consumer skills. There is a review of basic math skills prior to coverage on topics such as income and wages, taxes, checking and savings accounts, cash purchases and comparison shopping.

You can check out the recommended materials at these websites. It is a great option for students who are always on the go.

Unit price Cost of one unit of measure of an item. Sales tax Tax paid for the sales of goods and services.

Consumer Math

Advanced vocabulary Interest calculated on the principal of a deposit or loan. State tax Money that the state collects based on your earned income. This is an interactive business math tutorial where the student can set the pace that is best for them. Salary Payment made to an employee.

Consumer math

Discount Game grades 5 to Debt Money that is owed or due.In Consumer Math, students study and review arithmetic skills they can apply in their personal lives and in their future careers. The first semester of the course begins with a focus on occupational topics; it includes details on jobs, wages, deductions, taxes, insurance, recreation and spending, and transportation.

Consumer Mathematics student workbook [AGS Secondary] on killarney10mile.com *FREE* shipping on qualifying offers. Teach your students to become well-informed consumers Consumer Mathematics presents basic math skills used in everyday situations--paying taxes/5(20).

Find great deals on eBay for Consumer Math in Education Textbooks. Shop with confidence. A series of everyday math worksheets that target being a consumer. Extremely important math skills that all kids should learn before they enter the real world and pay their first bill.

Consumer Math is an important part of any education. Help your homeschooled students learn to manage their personal finances with this elective. Consumer math is a branch of math that uses basic math skills in real life situations like shopping, calculating taxes, estimating monthly budget, calculating interest rate for a loan, etc.

Teaching kids about spending, saving and other aspects of "money math" will prepare them to make better financial decisions.

Download
Consumer math
Rated 3/5 based on 15 review